neděle 18. září 2016

Špitál ART

V pevnostním městě Josefově, v bývalé vojenské nemocnici se ve dnech 9.9. - 11.9.2016 konal již třetí ročník uměleckého festivalu Špitál ART. Jeho cílem je aspoň na pár dní vnést život do staré chátrající nemocnice.
Nebýt toho, že se festivalu aktivně účastnila i má dcera Michaela, která zde vystavovala své fotografie z cyklu Schizofrenie, tak bych na festival určitě nezavítala.
Takto to byl velice příjemný výlet na motorce a skvěle strávené odpoledne.
Víceméně šlo hlavně o alternativní tvorbu mladých lidí...něco se mi líbilo, něco nelíbilo, sem tam jsem některá díla vůbec nepochopila.
Co mě opravdu uchvátilo, byl objekt nemocnice jako takový.Vedle pražské vojenské nemocnice patřila tato k největším v systému vojenského
zdravotnictví. Dostavěna byla r. 1789. Dne 16.9.1787 ji navštvíl císař Josef II.Nemocnice měla 1200 lůžek. Personál pouze vojenský. Nemocnicí prošli ranění z napoleonských válek, spojeneckých i francouzských armád, ranění z 1.sv.války. Ku dni 20.11.1914 bylo v Josefově 15 tis. ruských zajatců. Byla zde zřízena 40členná hudba složená ze zdr. roty. Mimo jiné zde byli i ranění z Afghanistánu. V květnu 1991 odešel poslední ruský voják. Od r. 2005 patří nemocnice městu Jaroměř.....
Musím přiznat, že ve spojení s některými uměleckými počiny, vše dohromady působilo téměř hororově.


Pak vás ani nepřekvapilo, že občas na vás někde juknul vojenský zdravotník nebo sestřička...Taky mě hodně bavily cedulky s nápisy na dveřích. Vyfotila jsem si je úplně všechny.


Ikdyž jsme se nezúčastnili doprovodného programu...přednášek a divadelních představení, tak to stálo za to :-)
Příští rok určitě pojedeme zase a byla bych moc ráda, kdyby tam své kresby mohl vystavovat i Jiřík.

A co mě úplně nejvíc dostalo? Tento vzkaz na skle:


Přemek, Miška a ostatně i já, jsme si ho okamžitě přiřadili ke mě :-D

Všechny fotky ze Špitál ARTu najdete zde. Snažila jsem se je poskládat tak, aby navazovali, znali jste jména vystavujících umělců i se mohli podívat na chátrající budovu. Tentokrát odkaz opravdu stojí za shlédnutí.


1 komentář:

  1. Tak to je naprosto úžasné! Vidět to naživo, tak bych o tom ještě dlooooouho přemýšlela. Už jen tak "na dálku", to ve mně vyvolává řadu pocitů.

    OdpovědětVymazat